Bir kulüpten fazlası...

Makine Öğrenimi Biyolojiyle Buluşursa  

Digital illustration of a dna

Makine öğrenimi ve yapay zeka günümüz dünyasında çığır açan buluşların dayanak noktaları. Google’dan Intel’e birçok firmanın bu alanlarda büyük yatırımlar yaptığını okuyoruz.

Peki ya biyoloji ve makine öğrenimi bir araya gelirse?

Lygos düşük kalitedeki şekerleri, belli kimyasallar yardımıyla yüksek kalite şekerlere döndüren mikroplar tasarlıyor.  Lygos, CEO’sunun Eric Steen olduğu çığır açacak icatlar yapması öngörülen Berkeley’de açılmış yeni bir Start-up.  Lygos’un yaptığı hardware ve software bilgisini biyolojiyle sentezlemek. Biyoteknoloji ve veri bilimdeki gelişim sayesinde DNA’yı okumak, yazmak ve değiştirmek artık çok kolay, hızlı ve ucuz. Bundan yararlanan Lygos da mikropları dizayn etmek ve programlamak için yüksek bir bütçe ve uzun bir süre harcamıyor.

Düşük kalitedeki şekerleri, yüksek kaliteye döndürmek için petrolden elde edilen ve birçok sektörde sıkça kullanılan malonik asit kullanılıyor. Tabii bunları malonik asidi bu görevi yapmak için programladıkları mikroplarla gerçekleştiriyorlar.

Bu daha başlangıç. Gelecekte biyoteknoloji alanında ne gelişmeler yaşanacağını düşünüp heyecanlanmamak elde değil!

[http://www.techrepublic.com/article/machine-learning-and-microbes-how-big-data-is-redefining-biotechnology/]

One thought on “Makine Öğrenimi Biyolojiyle Buluşursa  

  1. “Bu daha başlangıç. Gelecekte biyoteknoloji alanında ne gelişmeler yaşanacağını düşünüp heyecanlanmamak elde değil!”

    Birazda korkmamak elde değil. Çünkü en yeni ve en gelişmiş teknolojiler, en yeni ve en gelişmiş silahları ortaya çıkarıyor.

Bir cevap yazın